Sunday, October 21, 2012

MINGGU 17 (AMALI 14)



1.    Secara individu, buat penilaian kendiri tentang kekuatan dan kelemahan aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran dalam Penilaian Berasaskan Sekolah.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Tarikh                         :           7 April 2011
Masa                          :           60 minit
Tahun                                    :           2 Ihsan
Mata Pelajaran         :           Bahasa Melayu
Tajuk                          :          
Objektif                      :           Pada akhir pelajaran ini murid dapat ;
1.    Bercerita mengenai keluarga mereka menggunakan ayat yang sempurna
2.    Membaca sekurang-kurangnya 10 ayat berdasarkan petikan yang mengandungi17 ayat
3.    Menulis karangan pendek sekurang-kurangnya lima ayat berpandukan isi-isi yang telah diberikan.

HASIL PEMBELAJARAN:

Fokus utama

1.1       Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.
            Aras 1
i.              Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai.   

Fokus Sampingan

5.1       membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.          
            Aras 1
ii.            Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek.

10.1    Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk emel yang mudah, menarik dan bermakna.
Aras 3
i.              Menulis karangan berpandukan isi-isi yang diberikan




Kemahiran Bahasa :           mendengar dan bertutur, membaca dan menulis
Sistem Bahasa
·         Morfologi :
i.              Bentuk kata – Kata Tunggal
Pengisian Kurikulum
·         Ilmu                                        : teknologi dan moral
·         Nilai                                        : bekerjasama / rasional / berani / menghargai                                                    dan menyayangi keluarga.
·         Kemahiran Bernilai Tambah: kemahiran berfikir ; membuat keputusan
    Kecerdasan Pelbagai ; interpersonal, verbal  
                                                                     Linguistik

Pengetahuan sedia ada     :           Pelajar sudah tahu membina ayat tunggal.

Bahan bantu mengajar      :           Video, buku latihan dan buku teks.



Langkah /
Masa

Isi Pelajaran/ Tajuk
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Guru
Murid

Set Induksi
( 5 minit )

Nyanyian lagu “ Sayang semua”

Satu, satu sayang-sayang ibu,

Dua, dua, sayang-sayang ayah,

Tiga,tiga, sayang adik kakak,

Satu, dua, tiga, sayang semuanya.

1.Guru memainkan lagu Sayang Semua dan menayangkan liriknya menggunakan komputer dan LCD.

2.Guru meminta murid-murid untuk menyanyikan lagu tersebut.




1.Murid memberikan perhatian pada tayangan di hadapan.

2.Murid menyanyikan lagu Sayang Semua bersama-sama.

Lagu Sayang Semua.




   











Langkah 1
( 20 minit )
Lisan

Guru menayangkan sebuah video yang berkaitan dengan keluarga.

Guru mengaitkan tajuk pelajaran hari ini:
Kenali Keluarga Saya

1.1  Apakah yang dapat kamu lihat dalam video tersebut?
-       Sebuah keluarga

1.2  Siapakan yang terdapat dalam keluarga kamu?
-       Ayah
-       Ibu
-       Kakak
-       Abang
-       Adik

1.3  Berapakah jumlah ahli keluarga kamu?
-       Tiga, empat, lima dll.

1.4  Awak anak yang ke berapa dalam keluarga?
-       Kedua, ketiga, keempat dll.



1.Guru menayangkan video yang berkaitan

2. Guru bertanya perihal video kepada murid

3. Guru bertanyakan beberapa soalan berkaitan keluarga kepada murid.

4.Guru meminta beberapa orang murid untuk bercerita tentang keluarga masing-masing.

5.Guru membuat rumusan
4.     

1.Murid duduk dalam keadaan bersedia dan memberikan perhatian kepada video yang akan ditayangkan.

2. Murid dikehendaki untuk bercerita kandungan video tersebut.

3. Murid menjawab pertanyaan guru tentang apa yang terdapat dalam video tersebut.

4.Beberapa orang murid berdiri di hadapan kelas untuk bercerita tentang keluarga masing-masing.

Video

BBM: gambar keluarga

Nilai: rasional

KBT:
Kemahiran berfikir kritis

Kecerdasan pelbagai:
Interpersonal / verbal linguistik

Penilaian objektif 1:
Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yabg sesuai.









Langkah 2
( 10 minit )
Membaca

Membaca petikan mudah berdasarkan teks:
Rujuk lampiran













1.Guru mengedarkan petikan Kenali Keluarga Saya.

2.Guru meminta murid membaca dengan intonasi yang betul.

3.Guru meminta murid melakonkan watak dalam petikan dialog Kenali Keluarga Saya.



1.Beberapa orang murid diminta membaca petikan mengikut watak yang telah diberikan.

2.Beberapa orang murid dipilih untuk melakonkan watak dalam petikan dialog dengan intonasi yang betul.

Bahan Bantu Mengajar:

Petikan


Nilai:
Berani / Kerjasama

KB :
Membuat keputusan






Langkah 3
( 15 minit )
Menulis

Menulis karangan pendek keluarga saya.
i.              Saya ada sebuah keluarga yang bahagia.
ii.            Keluarga saya terdiri daripada ayah, ibu, abang, kakak dan adik.
iii.           Ayah saya bernama _____
iv.           Ibu saya bernama _____
v.            Abang saya bernama _____
vi.           Kakak saya bernama _____
vii.          Adik saya bernama _____

1.Guru mengarah murid untuk mengeluarkan buku latihan karangan.

2.Setiap murid diarah untuk membuat sebuah karangan bertajuk ‘Keluarga Saya’

3.Guru akan memberikan isi-isi penting kepada semua murid untuk membuat karangan pendek.

4.Guru memberikan 2 ayat pertama untuk dijadikan sebagai pendahuluan.

5.Guru memberikan bimbingan kepada murid-murid tentang isi karangan.



1.Murid mengeluarkan buku latihan karangan masing-masing.

2.Murid menulis sebuah karangan yang bertajuk “Keluarga Saya”

3.Setiap murid akan membuat karangan pendek berdasarkan isi-isi yang diberikan oleh guru.

4.Murid menyalin ayat pertama yang diberikan oleh guru.

5.Setiap murid akan membuat karangan mereka di dalam buku latihan.


Nilai: Rasional

KBT: Konstruktivisme

Kemahiran berfikir kritis / bekerjasama

Penilaian Objektif 3 : membuat karangan pendek.




Langkah 4
( 7 minit )
Pemulihan / pengayaan

Pemulihan :
Menyalin Ayat Tunggal





Pengayaan :
Membina ayat tunggal

1.Guru meminta murid menyalin kata tunggal yang terdapat dalam petikan 2.

Rujuk Lampiran

1.Guru meminta murid membina 1 ayat tunggal berdasarkan ayat tunggal dari kata tunggal yang diperoleh daripada petikan 2.


1.Murid  menyalin kata tunggal yang terdapat dalam petikan 2.




1. Murid membina 1 ayat tunggal berdasarkan ayat tunggal dari kata tunggal yang diperoleh daripada petikan 2.

KB: membuat keputusan

KP: intrapersonal




Penutup
( 3 minit )

-       Kognitif

Rumusan guru;

i.              Setiap individu mempunyai keluarga
ii.            Namun terdapat individu yang tidak mempunyai keluarga
iii.           Sayangi keluarga anda


1.Guru membuat rumusan isi pelajaran

1.Murid memberi maklum balas tentang isi pelajaran yang telah dipelajari.

Nilai :
Sayang keluarga

Penilaian Kendiri

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) di atas terkandung aktiviti terdapat pelbagai aktiviti bahasa telah dirancangkan. Antara aktiviti bahasa yang telah dirancangkan ialah aktiviti lisan, aktiviti membaca, aktiviti menulis dan aktiviti pemulihan dan penggayaan. Aktiviti lisan yang dinyatakan di atas ialah, murid bercerita tentang keluarga masing-masing dengan bantuan teknik soal jawab oleh. Dengan aktiviti ini guru dapat melatih tahap komunikasi murid melalui soalan yang diajukan kepada murid. Di samping itu, aktiviti ini dapat melatih murid untuk mengeluarkan idea berdasarkan bahan rangsangan yang diberikan.

Selain itu, aktiviti membaca yang telah dirancangkan ialah, guru mengedarkan petikan mengenai “Kenali Keluarga Saya”. Guru meminta murid untuk membaca petikan tersebut secara mekanis pada awalnya dengan bimbingan guru. Selepas itu, guru meminta murid untuk membaca petikan tersebut tanpa bimbingan guru. Tujuan guru berbuat demikian ialah, guru membuat penilaian terhadap murid mengenai aspek bacaan seperti intonasi, sebutan dan sebagainya. Sekiranya terdapat kesalahan, guru akan membetulkannya segera. Kemudian, guru meminta murid untuk mengenalpasti isi utama petikan tersebut. Kesannya ialah, supaya murid dapat memahami maksud petikan tersebut.

Bagi aktiviti menulis pula ialah, guru menyediakan beberapa ayat kepada murid. Guru meminta murid untuk menghasilkan karangan ringkas menggunakan ayat-ayat tunggal yang disediakan. Hasilnya ialah, guru dapat melatih murid-murid menulis beberapa ayat tunggal di samping melatih struktur ayat yang dihasilkan. Murid yang tidak dapat menguasai pengajaran dengan sepenuhnya akan diberikan pemulihan supaya dapat memahami topik yang diajar dan murid yang faham akan diberikan penggayaan untuk memantapkan lagi kefahaman mereka dengan memberikan latihan yang lebih kepada mereka.

Kekuatan Dan Kelemahan Dalam Aktiviti P&P
Jadual dibawah menunjukkan beberapa kelemahan dan kekuatan dalam aktiviti P&P.
BIL
AKTIVITI
KEKUATAN
KELEMAHAN
1.
Lisan
-  Guru dapat melatih kemahiran lisan murid dengan berkesan melalui soal jawab.
-  Penggunaan bahan bantu mengajar seperti gambar dapat menarik perhatian pelajar.
-  Melatih keyakinan murid supaya yakin apabila bertutur.
-       Tidak semua murid berpeluang untuk menjawab soalan daripada guru.
-       Tahap pemikiran murid berbeza-beza dan menyebabkan aktiviti ini menjadi tidak seronok bagi murid yang lemah.
2.
Membaca
-   - Guru dapat melatih sebutan murid dengan berkesan melalui bacaan mekanis.
-   - Dapat melatih murid untuk mencari isi penting dalam petikan.
-   - dapat memantapkan kefahaman murid melalui aktiviti mencari isi penting yang terdapat dalam petikan.
-       Penggunaan bahan bantu belajar yang tidak menyeronokkan.
-       Tidak semua murid dapat mencari isi penting tanpa bimbingan guru.
-       guru sukar mencari kesalahan dari aspek bacaan kerana guru hanya melatih bacaan mekanis secara kumpulan dan tidak meminta semua murid untuk membaca mekanis.
3.
Menulis
-       guru dapat melatih murid untuk menguasai ayat tunggal.
-       Melatih kemahiran membina ayat

-       Penggunaan bahan bantu belajar yang kurang menarik.
-       Tahap kognitif pelajar berbeza, guru seharusnya memberikan perkataan yang mudah supaya murid yang lemah dapat mengikuti pengajaran.

No comments: